Sprzęt dla programisty: co Ci się

Sprzęt dla programisty PHP

Zewnętrzna klawiatura i mysz

Pisałeś kiedyś kod na kartce?

Teraz brzmi to absurdalnie, jednak kilkadziesiąt lat temu, było to normą.

Sam, studiując kilkanaście lat temu, pisałem kod na kartce w ramach kolokwium i egzaminów. Przedziwne uczucie – szczególnie teraz, gdy masz tak dużo wspomagaczy pisania kodu w IDE.

Generalnie, jeśli mówimy o sprzęcie dla programisty, to na pierwszy ogień idzie klawiatura i mysz. Choć to też przestaje być tak oczywiste, w dobie dominacji laptopów.

Swego czasu laptopy były wyraźnie słabsze i droższe od PeCetów stacjonarnych. Wtedy klawiatury były normą. Jednak dzisiaj ta różnica już się mocno zaciera. Skoro nawet korporacje odeszły od stacjonarek na rzecz laptopów, świadczy to zdobywaniu przewagi komputerów przenośnych na tym rynku.

Ja osobiście cenię sobie mobilność laptopa, możliwość wzięcia go pod pachę i szybkiego wyjścia z domu z kompletem narzędzi. Jeśli jadę do biura, kawiarni czy centrum handlowego, zawsze mam go pod ręką, gdy najdzie mnie ochota na popisanie kodu.

Jednak w domu, gdy tylko podpinam się pod spory monitor 4K, korzystam z klawiatury bezprzewodowej ładowanej słońcem. Konkretnie: posiadam klawiaturę Logitech K750 Wireless (dedykowana dla MACa). Do tego bezgłośna mysz bezprzewodowa (również Logitecha) i możesz pracować do późnych godzin nocnych, nie budząc domowników.

Czy potrzebujesz dodatkowego ekranu?

Jak już wspomniałem, cenię sobie mobilność i pracę z różnych miejsc. Noszenie dodatkowego monitora ze sobą byłoby bardzo trudne, stąd nauczyłem się pracy na jednym ekranie.

Polubiłem to do tego stopnia, że nawet w biurze (gdzie stały monitory na biurku) wciąż pracowałem tylko na ekranie laptopa. Zdecydowanie byłem w tym zakresie wyjątkiem.

Jakim cudem, zapytasz?

Wystarczy opanować gesty na touchpadzie i można bardzo wygodnie przełączać się miedzy wieloma pulpitami i ekranami. Dzięki temu mogłem przerzucać zawartość w mgnieniu oka.

Jednak niedawno zakupiłem monitor 4K 28″ z Samsunga i doceniam duży ekran i ilość rzeczy, na które mogę mieć oko jednocześnie.

Telefon i tablet

Ciężko sobie wyobrazić dzisiejszą pracę programisty/webmastera bez telefonu (i, opcjonalnie, tabletu).

Nie mówię tutaj o dzwonieniu i odbieraniu połączeń, ale o testowaniu wyprodukowanych aplikacji na żywym sprzęcie. Sam posiadam w arsenale dwa iPhony, Samsunga S10 i iPada). Z dodatkowych plusów iPhona (każdego, ale u mnie akurat iPhone 12 pro) tylko dodam, że ma bardzo fajną kamerę i jakość zdjęć. Przy jego pomocy nagrałem cały kurs Laravel od A do Z!

Dodatkowo, ostatnio mocno zajmuję się analizą wizyjną i automatycznym rozpoznawaniem defektów. Zdjęcia robione przy pomocy iPhona zdecydowanie lepiej się do tego nadają niż z niejednej kamery przemysłowej!

Ostatnio pojawiły się nowe telefony od Apple – seria 13.

Jeśli jesteś na zakupie i szukasz czegoś bardzo praktycznego, to pewnie model iPhone 13 mini będzie dla Ciebie w sam raz.

Jeśli jednak chciałbyś wykorzystać telefon bardziej profesjonalnie (np. podobnie jak ja, chciałbyś nagrać porządny kurs video lub zacząć się bawić w analizę wizyjną) pewnie zdecydujesz się na wersję PRO (np. iPhone 13 pro max).

Słuchawki wygłuszające

Ostatnim sprzętem, o którym wypada wspomnieć, są słuchawki wygłuszające.

Przy pracy z domu może nie są aż tak krytyczne (chyba, że masz płaczące dziecko za drzwiami). Jednak, w czasach powszechnej pracy w biurach, był to must have! Inaczej gwarantuję Ci, że nie byłbyś w stanie się skupić na pracy.

Słuchawki wprowadzają dodatkową barierę, która zniechęca ludzi przed przeszkadzaniem Ci w trakcie pracy. Zdecydowanie rzadziej jesteś wybijany z rytmu, mając je na uszach.

Dla mnie bardzo ważne było to, by słuchawki były bezprzewodowe. Kabli przy monitorach, mikrofonach, kamerkach i ładowarkach jest tyle, że minimalizuję ich ilość tam, gdzie się da.

Sam korzystam z Bluedio T6 i jestem mega zadowolony. Względnie tanie, dobrze wykonane i bardzo ładnie grają.

Podsumowując

Teraz już wiesz, z jakiego sprzętu korzystam do codziennej pracy.

Oczywiście, jeśli sytuacja tego wymaga, poradzę sobie z samym MacBookiem. Jednak wszystkie te dodatkowe elementy usprawniają moją pracę i bardzo je sobie cenię.

A Ty masz jakiś sprzęt, bez którego nie wyobrażasz sobie programowania?

Daj znać w komentarzu.