Środowisko developerskie PHP: serwer, IDE, edytor

Instalacja środowiska do nauki PHP

Wszelkie skrypty napisane w języku PHP wykonywane są po stronie serwera, po czym przeglądarką użytkownika otrzymuje przetworzony kod HTML. Łatwo się domyślić, że bez takiego serwera, zawierającego interpreter PHP, nic nam nie zadziała.

Na szczęście dla nas, przez lata pojawiło się wiele gotowych pakietów, które znacznie ułatwiają instalację środowiska programistycznego dla PHP. Wystarczy zainstalować jedno narzędzie i jesteśmy gotowi do pracy.

Świat IT zmienia się bardzo szybko. Może się okazać, że rekomendowane dziś aplikacje zostaną porzucone za rok, ustępując miejsca innym, lepszym rozwiązaniom.

Na dzień pisania tego artykułu polecę Ci kilka rozwiązań, które działają dzisiaj.

Serwer developerski PHP

Do tej pory, najłatwiejszą i najszybszą gotową paczką z serwerem PHP i MySQL, z którą zetknąłem się w mojej karierze, jest EasyPHP (tylko dla Windowsa – na inne systemy zobacz XAMPP). Przy pomocy kilku kliknięć masz w pełni skonfigurowane środowisko lokalne PHP i MySQL.

Możesz pobrać paczkę instalacyjną ze strony http://www.easyphp.org. Interesuje Cię ostatnia wersja aplikacji devserver, która jest dostępna na stronie. W tym momencie jest to wersja 17.0.

Gdy zainstalujesz i uruchomisz paczkę, aktywujesz lokalny adres w przeglądarce (znajdujący się pod adresem http://localhost). To oznacza, że po wpisaniu localhost w pasku adresu, pojawi się strona powitalna EasyPHP.

Congratulations, the server is already up and running.

EasyPHP is successfully isntalled.

Jeśli nie możesz sobie poradzić z instalacją i uruchomieniem EasyPHP, obejrzyj poniższy film na YouTube. Nagrałem tam cały proces instalacji i uruchamiania EasyPHP (krok po kroku, od momentu pobrania paczki ze strony producenta).

Enjoy!

Nie jestem w stanie przewidzieć każdego możliwego problemu, który może się pojawić, stąd możesz zadać pytanie na naszym Q&A.

Tam na pewno uzyskasz pomoc.

Dzięki EasyPHP zainstalowaliśmy nie tylko serwer z obsługą PHP, ale także bazę danych MySQL z panelem zarządzania online. Na razie zostawmy bazę danych i skupmy się wyłącznie na PHP. Zajmiemy się tym w dalszej części kursu.

Pamiętaj, że EasyPHP tworzy dla nas serwer z obsługą PHP – nie oznacza to, że interpreter PHP zostanie zainstalowany w naszym systemie. Nadal musimy osobno zainstalować PHP w systemie, aby było dostępne z terminala (konsola, linia poleceń – zwał jak zwał).

Jeśli używasz komputera Mac, PHP jest już zainstalowany w systemie.

Dla użytkowników systemu Windows instalacja PHP w systemie jest tak prosta, że nie ma co się rozwodzić. Trudno nawet to nazwać „instalacją”. Wystarczy pobrać najnowszą wersję PHP w formacie ZIP (z https://windows.php.net/download/) i rozpakować jej zawartość (np. do C:/php).

Następnie za pomocą konsoli możemy użyć polecenia php, będąc w kontekście folderu C:/php.

Edytor tekstowy dla kodu PHP

To tutaj spędzisz większość czasu podczas pisania kodu PHP.

Środowisko developerskie PHP to przede wszystkim narzędzia do pisania i uruchamiania kodu. Uruchamianie mamy załatwione przy pomocy EasyPHP. Teraz musimy wybrać wygodne i pomocne narzędzie do pisania kodu PHP.

W porównaniu do niewielkiej liczby paczek serwerów PHP, edytorów tekstowych wysypało się jak grzybów po deszczu. Jest ich cała masa.

Ogromna ilość bardzo podobnych do siebie narzędzi.

Kilka nowoczesnych rozwiązań:

Kilka klasycznych:

Old-school:

Oraz kilka dla fanów Linuxa:

Jak widzisz, jest ich naprawdę dużo.

Po prostu wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada. W teorii możesz pisać kod nawet w klasycznym notatniku. Jednak w praktyce jest to szalenie nieefektywne. Nawet na poziomie amatorskim jest to nie do pomyślenia.

Na chwilę obecną korzystam z Microsoft Visual Studio Code. To naprawdę wydajny, szybki i potężny edytor kodu. Obsługuje pisanie w HTML, PHP, JS, CSS, SQL i wielu innych, które nie są dla nas ważne. Dzięki opcji instalacji dodatkowych wtyczek, edytor może być jeszcze potężniejszy. Zrobię o tym osobny artykuł.

Edytor jest dostępny do pobrania pod adresem https://code.visualstudio.com/download. Fakt, że VS Code jest dziś na topie, nie oznacza, że za jakiś czas nie pojawi się coś lepszego.

Hosting strony (płatny)

Poprawne przygotowanie i skonfigurowanie środowiska lokalnego jest czasochłonne i bywa problematyczne. Jednak bardzo ułatwia i przyspiesza pracę nad aplikacją.

Docelowo, napisana aplikacja (czy nawet prosta strona WWW) nie może zostać na Twoim komputerze. Musi zostać wrzucona na serwer ogólnodostępny (tzw. hosting), który jest dostępny dla odwiedzających non-stop (24h/dobę, 7 dni w tygodniu). Zazwyczaj do takiego hostingu możesz dodać kupioną domenę (jak np. kursphp.com) i pod tym adresem każdy będzie mógł odnaleźć Twoje dzieło.

Jeśli chciałbyś skorzystać z mojej rekomendacji, to polecam LH.PL.

Z LH.PL korzystam od dawna dla mniejszych projektów. Oferują dość tanie pakiety w mega dobrej jakości. Najtańszy pakiet oferują już za 37.50 PLN netto / pierwszy rok.

Szybkie dyski SSD, darmowy, zintegrowany ceryfikat Let’s Encrypt i 14 dni darmowych testów. Masz w nim również zagwarantowany dostęp przez SSH (dla bardziej zaawansowanych zastosowań). To jedna z najtańszych ofert na rynku przy zachowaniu dobrej jakości.

Jeśli jednak wciąż uważasz, że to zbyt drogo, mam dla Ciebie prezent.

Wpisz kod rabatowy KURSPHP podczas składania zamówienia, a dostaniesz dodatkowe 20% rabatu. Wtedy, za zaledwie 30 zł, masz świetnie przygotowane środowisko na cały rok.

Przejdź na stronę LH.PL i zamów swój hosting PHP.

Przetestuj PHP przed zabawą ze środowiskiem

Jeśli jesteś leniwy i zapobiegawczy:

Leniwy programista na kanapie

Jeśli tak wyglądasz na myśl o nauce programowania w PHP

zanim zaczniesz pisać własną aplikację od podstaw, możesz spróbować popisać trochę kodu PHP w przeglądarce. Bez instalowania żadnych serwerów i edytorów. Po prostu wpisz w google “Run php online” i odwiedź jedną z pierwszych stron, na przykład: http://www.writephponline.com.

Tam znajdziesz gotowy edytor kodu, gdzie od razu możesz pisać kod PHP. Po kliknięciu przycisku wykonania, od razu zobaczysz też efekt działania Twojego kodu.

To świetna metoda by przetesować samą składnię PHP i popróbować kilka pierwszych linijek kodu PHP.

To wszystko, co dla Ciebie przygotowałem w tym artykule. Sprawdźmy podsumowanie.

Podsumujmy instalację środowiska

To byłoby na tyle, jeśli chodzi o instalację potrzebnych narzędzi.

W następnej lekcji stworzymy nasz pierwszy kod oraz poznamy zasadę wstawiania bloków PHP w składnię HTML.

Jeśli chcesz skorzystać ze zniżki 20% na LH.PL, wpisz kod rabatowy KURSPHP podczas składania zamówienia. Wtedy, za zaledwie 30 zł netto, masz świetnie przygotowane środowisko do hostingu strony (nawet WordPressa) na cały rok.

Przejdź na stronę LH.PL i zamów swój hosting PHP.

Spis lekcji w rozdziale pierwszym

Następna lekcja: Pierwszy skrypt PHP

Dodaj komentarz