Środowisko do nauki PHP


Instalacja środowiska do nauki PHP

Wszelkie skrypty napisane w języku PHP wykonywane są po stronie serwera, po czym przeglądarką użytkownika otrzymuje przetworzony kod HTML. Łatwo się domyślić, że bez takiego serwera, zawierającego interpreter PHP, nic nam nie zadziała.

UPDATE 2016-04-28
O programowaniu wiem już dużo więcej niż wiedziałem w momencie tworzenia kursu.

 

Teraz wiem, jak ważne jest posiadanie kompletnego IDE (Integrated Development Environment) do tworzenia projektów w PHP i zarządzania nimi. Dlatego pokusiłem się o nagranie video-tutoriala, w którym, krok po kroku, zainstalujesz najnowsze środowisko do nauki PHP.

Enjoy!

Należy wiec pobrać i zainstalować jeden z dostępnych pakietów. Osobiście polecam program WebServ, który jest dostępny za darmo. Można go pobrać ze strony Unidownload.com, klikając tutaj.

Po zainstalowaniu WebServa wybieramy najnowsze wersje PHP i MySQL, resztę zostawiamy zaznaczona domyślnie. Żeby serwer działał musimy go najpierw włączyć. Jeśli w pasku skrótów po prawej stronie nie ma ikonki serwera, należy znaleźć i uruchomić plik webserv.exe. Znajdzie się on w pasku systemowym (umieszczonym zazwyczaj po prawej stronie na dole), trzeba kliknąć najpierw w ikonkę, po czym klikamy polecenie uruchom. Żeby sprawdzić, czy poprawnie uruchomiliśmy serwer, włączamy przeglądarkę i wpisujemy adres http://localhost/. Jeśli pojawi się strona powitalna, znaczy to, że wszystko jest gotowe do rozpoczęcia nauki.

Jeszcze kilka slow o strukturze w WebServie. Wchodząc do katalogu, w którym zainstalowaliśmy serwer, interesować nas będą głównie dwa miejsca. Jedno nazywa się httpd, do którego wrzucamy wszelkie pliki, które mają być dostępne pod adresem http://localhost/. Jeśli natomiast chcemy podzielić naszą pracę na kilka kategorii, wchodzimy do katalogu o nazwie httpd-users. Tworzymy wewnątrz nowy katalog, który nazywamy dowolnie, np. zmienne. Wszystkie pliki w katalogu „zmienne” będą dostępne pod adresem http://localhost/~zmienne/.

Wybieramy edytor tekstu

Mamy już gotowe środowisko, które przetworzy napisany przez nas kod. Przy tej okazji rodzi się pytanie, gdzie pisać owy kod? W dowolnym edytorze tekstu. W każdym jest to możliwe, ale niekoniecznie wygodne. Są specjalnie pisane ku temu celu programy, które podpowiadają struktury funkcji, kolorują składnie, umożliwiają kodowanie w wielu formatach itp., itd.. Znów pozwolę sobie polecić darmową aplikację PsPAD, która bez wątpienia jednym z najlepszych darmowych edytorów dla webmastera. Wygodnie pisze się w niej nie tylko kod PHP, ale też JavaScript, MySQL, CSS, XML, HTML i wiele innych. Do pobrania ze strony producenta – pspad.com.

Kupujemy hosting

Jeśli jednak nie chcesz samemu wszystkiego konfigurować…

Wiem, że poprawne przygotowanie i skonfigurowanie środowiska jest czasochłonne i bywa problematyczne. Dlatego chciałbym zachęcić Cię do oszczędzenia sobie nerwów i czasu, wydając kilkadziesiąt zł za cały rok nauki na profesjonalnie przygotowanym środowisku.

Z LH.PL korzystam od dawna dla mniejszych projektów.

Najtańszy pakiet oferują za 50 zł na cały rok. To żadne pieniądze za jakość i wygodę, którą otrzymujesz.

Jeśli jednak wciąż uważasz, że to zbyt drogo, mam dla Ciebie prezent.

Wpisz kod rabatowy LH-20-29367 podczas składania zamówienia, a dostaniesz dodatkowe 20% rabatu. Wtedy, za zaledwie 40 zł, masz świetnie przygotowane środowisko na cały rok.

Przejdź na stronę LH.PL i zamów swój hosting PHP.

To byłoby na tyle, jeśli chodzi o instalację potrzebnych narzędzi. W następnej lekcji stworzymy nasz pierwszy kod oraz poznamy zasadę wstawiania bloków PHP w składnię HTML.

Spis lekcji w rozdziale pierwszym

Następna lekcja: Pierwszy skrypt PHP

Podstawy programowania obiektowego w formie wygodnego e-booka?

ZA DARMOPobieram kurs w formie e-booka