Za darmo na e-mailPraktyczny kurs PHP (aż 200 stron!)

Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail

PHP

Redirect 301 PHP Header – Przekierowanie stałe

Pinterest LinkedIn Tumblr

Czasem zachodzi potrzeba przeniesienia strony (lub jej części) na nowy adres URL. Oczywiście, można to zrobić za pomocą pliku .htaccess, gdzie wskażesz odpowiednie reguły dla przekierowania. Czasem jednak wygodniej jest to zrobić z użyciem PHP.

Redirect 301 PHP – przekierowanie dzięki funkcji Header

  1. <?php
  2. header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);
  3. header(“Location: http://www.NowyAdres.pl/NowaPodstrona/Przekierowanie.html”);
  4. ?>


Jak działa przekierowanie 301 i po co się je stosuje

Przekierowanie 301 (Redirect 301, Moved Permanently) wskazuje wyszukiwarkom, że strona została przeniesiona na stałę pod inny adres. Wyszukiwarka zapamiętuje nowy adres, kasując stary i usuwając go z indeksu. Z tym typem przekierowania trzeba uważać, żeby nie wyczyścić części stron, które tymczasowo nie są opublikowane.

Domyślnie, wpisując samo:

  1. <?php
  2. header(“Location: http://www.NowyAdres.pl/NowaPodstrona/Przekierowanie.html”);
  3. ?>


Jest stosowane przekierowanie typu 302 (Redirect 302, Moved Temporarily). Jest to przekierowanie tymczasowe, które świadczy o chwilowej nieobecności starego adresu. Nie ma wpływu na stan adresu w indeksie wyszukiwarki.

Jeśli plik z kodem php zawiera skrypt poza funkcją Header, warto odciąć wykonywanie reszty, stosując np. funkcję exit(). Funkcja Header dopisuje jedynie nagłówek do zwracanej strony. To samo tyczy się kodu przed funkcją Header. Jeśli wyświetlimy choćby jeden najmniejszy znak, przekierowanie nie będzie możliwe, gdyż nagłówki już zostaną wysłane. Otrzymamy wtedy piękne powiadomienie, że “Headers already sent”.

Zobacz pełną specyfikację funkcji Header w oficjalnej dokumentacji PHP: http://php.net/manual/pl/function.header.php

Programista freelancer od 2010 roku. Z PHP związany od 2008, w którym to wykonuję najwięcej zleceń. Autor dwóch książek: Praktyczne PHP i MVC w PHP od zera. Hobbystycznie prowadzę internetowy kurs PHP online, który doczekał się dziesiątych urodzin.

komentarze 2

  1. Bardzo mi się przydał ten artykuł bo właśnie będę potrzebował zrobić przekierowanie w php ze starej domeny na nową.

  2. Wasz system blogowy zamienia cudzysłów “” na „”, więc taki kod się nie wykona.

Dodaj komentarz

Ominiesz taką okazję?Praktyczny Kurs PHP (aż 200 stron!) za darmo

Gorąco polecam, naprawdę warto skorzystać! To nic nie kosztuje. Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail.