Za darmo na e-mailPraktyczny kurs PHP (aż 200 stron!)

Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail

Liczby losowe

Liczby losowe

Liczby losowe mają niesamowicie szerokie zastosowanie w programowaniu serwisów www. Przydają się przy generowaniu losowych haseł, tymczasowych kodów weryfikujących lub linków aktywacyjnych. Wyświetlanie różnych cytatów, czy losowych produktów w sklepie również opiera się o liczby losowe.

Tyle słowem wstępu, czas na bliższe przyjrzenie się generowaniu liczb losowych:

<?php

echo rand();

?>

Powyższy skrypt spowoduje wyświetlenie się na ekranie liczby z przedziału od 0 do getrandmax() – zdefiniowanego maksimum. Dla systemów z rodziny Windows wynosi ono 32768, natomiast w systemach Unixowych 2147483647.

Wyznaczanie zakresu liczb

W większości przypadków chcemy wyznaczyć przedział, z którego ma zostać wylosowana liczba. PHP udostępnia nam taką możliwość. Wystarczy podać dwa argumenty w wywołaniu funkcji rand(), minimalną i maksymalną wartość.

Zobaczmy jak wygląda to w praktyce:

<?php

$i = rand(15,30);

echo "Wylosowana liczba z zakresu (15 - 30) to $i";

?>

W następnej lekcji zobaczymy, jak wykorzystać klauzule elsę. Jest to droga alternatywna, gdy nie zostanie spełniony warunek. Zapraszam na następną lekcję!

Spis lekcji w rozdziale czwartym

Poprzednia lekcja: Rozdział trzeci Następna lekcja: Łączenie ciągów

Dodaj komentarz

Ominiesz taką okazję?Praktyczny Kurs PHP (aż 200 stron!) za darmo

Gorąco polecam, naprawdę warto skorzystać! To nic nie kosztuje. Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail.