Czym są sesje w PHP?

Kontrola sesji udostępnia możliwość śledzenia poczynań odwiedzającego, podczas pojedynczej wizyty na naszej stronie. Innymi słowy, umożliwia rozpoznanie, czy użytkownik dopiero co wszedł na stronę, czy przechodzi z innej podstrony serwisu. Dodatkowo, możemy tworzyć i usuwać zmienne, których istnienie jest ściśle powiązane z pojedynczą sesją (wizytą). Ich żywot kończy się wraz z zamknięciem okna przeglądarki lub przejścia na inną stronę.

Przechowywanie zmiennych sesji

Domyślnie, zmienne sesyjne są przechowywane na komputerze użytkownika w postaci cookies (poznanych na poprzedniej lekcji). Jeżeli odwiedzający ma zablokowane zapisywanie ciasteczek lub w pliku konfiguracyjnym ustawimy inaczej, możliwe jest dodawanie informacji o sesji do adresu URL.

Rozpoczynanie sesji

Zanim możliwe będzie tworzenie zmiennych sesji, należy ją zainicjować. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym, najprostrzym z nich, jest wywołanie funckji:

<?php

// inicjacja sesji
session_start();

?>

Działa ona następująco… Jeżeli identyfikator sesji nie istnieje, zostanie on utworzony (przez co my otrzymamy możliwość tworzenia zmiennych sesji). Jeśli natomiast takowy identyfikator już istnieje, funkcja pobierze wartości wszystkich zmiennych obecnej sesji.

Istnieje jeszcze możliwość ustawienia automatycznej inicjalizacji sesji – podczas każdej wizyty na stronie. W tym celu należy odpowiednio zmodyfikować plik konfiguracyjny php.ini. Nie jest to jednak niezbędne i zostanie pominięte w tym kursie (z racji, że ma traktować o podstawach).

Wiesz już, czym jest kontrola sesji, a także jak pomaga nam w tym język PHP. Na kolejnej lekcji nauczysz się tworzyć i używać zmiennych sesyjnych. Zapraszam!

Spis lekcji w rozdziale szóstym

Poprzednia lekcja: Ciasteczka w PHP Następna lekcja: Tworzenie zmiennych sesji

Dodaj komentarz