Za darmo na e-mailPraktyczny kurs PHP (aż 200 stron!)

Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail

Funkcje generalnie

Funkcje kompleksowo

Ostatnia lekcja poświęcona funkcjom. Przedstawię tutaj funkcje zarówno przyjmujące argumenty, jak i zwracające wartość. Takie zastosowanie funkcji jest powszechne i bardzo praktyczne. Zazwyczaj jest tak, ze na podstawie danych wartości, szukamy wyniku.

Zobaczmy poniższy przykład:

<?php

function kwadrat($liczba)
{
  return $liczba*$liczba;
}

$numer = 5;
$wynik = kwadrat($numer);

echo $wynik; // wyświetli 25

?>

Widać jasno, ze przyjmowanym argumentem jest liczba, a zwracana wartością jest jej kwadrat. Jest to bardzo proste przedstawienie działania funkcji. Na podstawie otrzymanych danych obliczany jest wynik.

Jeszcze jeden przykład:

<?php

function silnia($liczba)
{
  $wynik = 1;
  while($liczba > 1)
  {
   $wynik *= $liczba;
   $liczba--;  
  }
  return $wynik;
}

?>

Powyższa funkcja oblicza silnie podanego argumentu. Mam nadzieje, ze większość wie, co to jest silnia. Dla tych, którzy nie wiedza, zapisujemy ją tak: 4! = 1*2*3*4, 0! = 1. Należy pamiętać, ze silnia jest definiowana tylko dla liczb naturalnych. W przykładzie zakładamy, że podawany jest poprawny argument. Możesz spróbować lekko ją zmodyfikować, dodając warunek sprawdzający poprawność danych.

Na tym zakończymy tę lekcję. W kolejnej omówimy zagadnienie funkcji rekurencyjnych. Zobaczycie, jak można w inny sposób napisać obliczanie silni. Dowiemy się również, jakie są plusy i minusy ich stosowania. Zapraszam serdecznie!

Check out functions in PHP in English on abcphp.net.

Spis lekcji w rozdziale trzecim

Poprzednia lekcja: Funkcja przyjmująca argumenty Następna lekcja: Funkcja rekurencyjna

Dodaj komentarz

Ominiesz taką okazję?Praktyczny Kurs PHP (aż 200 stron!) za darmo

Gorąco polecam, naprawdę warto skorzystać! To nic nie kosztuje. Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail.