Jeśli jesteś programistą i wykonujesz zlecenia w oparciu o umowę B2B, masz tak naprawdę cztery możliwości księgowania się. Cztery najbardziej popularne metody, z których korzystają małe firmy IT to:
- Samodzielne księgowanie.
- Aplikacja do księgowania online (jak wFirma, iFirma, inFakt itp.).
- Biuro rachunkowe.
- Zatrudnienie własnej księgowej.
Własna księgowa
Ta opcja raczej odpada dla nowych firm i dla większości firm jednoosobowych.
Zatrudnienie własnej księgowej po pierwsze wychodzi najdrożej z wszystkich przedstawionych propozycji, po drugie jest zupełnie niepotrzebne w przypadku działalności freelancera.
To jak wytoczenie armaty na muchę.
Gdy rozwiniesz się do rozmiaru kilkudziesięcioosobowego software house’u, wtedy opcja warta przemyślenia. Choć większość freelancerów i kontraktorów B2B nawet nie ma takich aspiracji, by tworzyć tego rozmiaru firmy.
Rozliczanie samodzielnie przez programistę
Samodzielnie rozliczanie się jest ok, choć wymaga od Ciebie ciągłego monitorowania aktualnych przepisów, stawek ZUS i przeprowadzania obliczeń podatków na własną rękę. Szczególnie, gdy wprowadzisz do firmy środek stały i będziesz dokonywał odliczeń amortyzacyjnych.
Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest kompletny brak kosztów. Niestety, czas poświęcony w zamian nie jest tego wart. Szczególnie przy firmie IT, która z reguły ma całkiem wysokie przychody.
Poświęcenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie nie będzie stanowić większego problemu. Jest to niewielka cena za święty spokój i spokojną głowę.
Skorzystanie z biura rachunkowego
Biura rachunkowe to rozsądna opcja do rozważenia.
Z jednej strony ich usługi są relatywnie drogie. Szczególnie, gdy ilość faktur kosztowych rośnie, a Twoja cena jest uzależniona od każdego rozliczanego dokumentu.
Z drugiej masz tzw. święty spokój. Reprezentują Cie przed Urzędem Skarbowym i ZUSem, przypominają Ci kiedy, ile i na jakie konto masz przelać pieniądze. Biorą na siebie odpowiedzialność za prawidłowość rozliczeń i, w razie pomyłki, są ubezpieczeni od błędów.
Ty tylko zbierasz faktury przez cały miesiąc i na koniec zanosisz je do biura. Teraz coraz częściej możesz je również zeskanować lub wysłać do biura kurierem. Także korzystanie z biura rachunkowego angażuje Cię minimalnie czasowo.
Niestety, taka wygoda kosztuje. Często dla kilku faktur kosztowych i jednej sprzedażowej nie warto płacić 300 zł miesięcznie.
Aplikacje do księgowania online
Dlatego, widząc potencjalny rynek, powstały wszelkiej maści programy do wspomagania samodzielnej księgowości. Kosztuje to nieporównywalnie mniej do biura rachunkowego, bo kwoty rzędu 40 zł netto miesięcznie, a dostajesz praktycznie swojego prywatnego księgowego.
Taka księgowość online obsługuje wszystkie potrzebne procedury, jak:
- Wystawianie faktur VAT, pro-forma czy rachunków.
- Księgowanie kosztów.
- Rozliczanie leasingu.
- Amortyzowanie środków trwałych.
- Generowanie plików dla Urzędu (jak JPK, PIT).
- Płatności błyskawiczne.
- Skanowanie i rozczytywanie automatyczne dokumentów.
Do tego, co chyba najważniejsze, taka aplikacja jest na bieżąco aktualizowana pod kątem zasad rozliczeń i księgowania. Nie musisz samodzielnie śledzić zmieniających się przepisów, bo twórcy aplikacji robią to za Ciebie.
Do tego otrzymujesz szerokie wsparcie żywych księgowych w razie jakichkolwiek wątpliwości. Zazwyczaj odpowiadają w ciągu 15 minut od zgłoszenia i są naprawdę pomocni.
Ułatwione prowadzenie kilometrówki oraz bezpośrednie wysyłanie deklaracji do US z aplikacji.
Podsumowanie księgowości dla małej firmy IT
W mojej opinii księgowanie przy pomocy aplikacji online jest najlepszym sposobem prowadzenia księgowości na starcie firmy jednoosobowej. Gdy awansujesz poziom wyżej i zaczniesz zatrudniać pracowników, możesz przemyśleć skorzystanie z usług biura rachunkowego.
Jednak na start i na cały czas pracy w oparciu o kontrakt B2B, taka samodzielna księgowość w zupełności Ci wystarczy.
Artykuł sponsorowany przez wFirma: mała księgowość online.