Za darmo na e-mailPraktyczny kurs PHP (aż 200 stron!)

Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail

Firma i freelance

Zakładanie firmy związanej z oprogramowaniem

Pinterest LinkedIn Tumblr

Zakładanie firmyNie rozumiem, skąd w programistach tyle strachu, gdy słyszą o własnej firmie, rozliczaniu się, podatkach i składkach ZUS.

Zakładanie firmy skutecznym demotywatorem

Jest to skuteczny demotywator jeśli chodzi o rozważaną umowę B2B. Spora część programistów nawet nie bierze pod uwagę ogromnych korzyści finansowych, gdyż prowadzenie własnej firmy nieziemsko ich przeraża.

Nasłuchali się historii o okrutnych, bezdusznych urzędnikach, którzy jednym skinieniem palca bezkarnie pozbawiali przedsiębiorców ich majątków. Do tego tyle biurokracji i deklaracji, terminów do zapamiętania. Przelewanie pieniędzy do ZUS i US, podpisywanie umów, wystawianie faktur.

To wszystko skutecznie odstrasza część programistów.

Chciałbym na wstępie Cie uspokoić i zapewnić,  że nie ma się czego bać. Zarówno sama księgowość jak i terminowe spłaty należności podatkowych są do ogarnięcia bez większego problemu.

Zobacz jak wygląda ten proces krok po kroku – stan na dzisiaj.

Profil ePUAP

Zaczynasz od założenia profilu zaufanego epuap i składasz jedna wizytę w dowolnym urzędzie skarbowym lub zusie. Pokazujesz swój dowód i po kilku minutach otrzymujesz potwierdzenie autentyczności profilu.

Taki profil ważny jest trzy lata.

Gdy już posiadasz profil zaufany, resztę czynności wykonasz bez większych problemów przez internet – z domowego zacisza. Niedawno pojawiła się też opcja podpisywania wniosków bezpośrednio z bankowości internetowej.

Więcej o rejestrowaniu działalności gospodarczej poczytasz tutaj -> CEIDG Jak zarejestrować działalność.

Dla Ciebie najważniejsze jest ustawienie pkd na działalność związana z programowaniem. Na dzień dzisiejszy to oznaczenie 62.01.Z.

Drugą kwestią jest sposób rozliczania się z podatku dochodowego. Zdecydowanie polecam rozliczanie się kwartalne, gdyż przynosi niemal same korzyści. Jedynym minusem jest samodyscyplina, którą musisz się wykazać, by z miesiąca na miesiąc odłożyć pieniądze na zaliczkę.

Gratulacje. Od teraz możesz wykonywać usługi w ramach swojej działalności.

ZUS

Ważną rzeczą jest zarejestrowanie się jako płatnik ZUS. Musisz to zrobić w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności.

Można to zrobić przez internet, jednak dużo pewniej będziesz się czuł, gdy pracownik ZUS zrobi to za Ciebie. Wypełnicie pierwszą deklarację ZUS DRA, po czym każdy kolejny miesiąc będzie ona automatycznie kopiowania.

Preferencyjna składka ZUS

Przez 24 miesiące masz prawo płacić ZUS na preferencyjnych warunkach. Warto wspomnieć,  że są to pełne 24 miesiące, więc gdy zaczniesz w środku miesiąca, będziesz płacił obniżony ZUS przez 25 miesięcy. Tym samym zostanie Ci w kieszeni 600 zł.

Jeżeli oczywiście masz taką możliwość.  Czasami musisz zacząć z pierwszym dniem miesiąca. Wtedy mowi się trudno.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Zdecydowanie odradzam jako całkowicie zbędne. I tak nie wyżyjesz za to, co zapłaci Ci ZUS. Próbowałem tego w pierwszym roku prowadzenia działalności. Gdy poszedłem na 4 dniowe L4 otrzymałem od ZUS niecałe 30 zł. Czyli mniej niż miesięcznie płaciłem za dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Bądźmy szczerzy.

Freelancerom chorować się po prostu nie opłaca. I zazwyczaj nie chorują.  A jak im się zdarzy, to albo proszą o pracę zdalną na kilka dni, albo robią sobie urlop.

Ogromne kary za drobne błędy w dokumentacji?

Myślisz że US lub ZUS nałożą na Ciebie ogromne kary za drobne błędy przy wypełnianiu deklaracji?

Nic z tych rzeczy.

Mam kolegę,  który przez ponad rok wypełniał zły numer deklaracji przy przelewach do ZUS. W końcu zadzwoniła do niego Pani i poprosiła, by wpisywał dobry, po czym podała mu, jaki numer ma wpisać i zyczyła dobrego dnia.

Takie podejście i strach przez instytucjami państwowymi to zaszłość po poprzednim systemie. Dziś panie urzedniczki wydają się być pomocne i nie robić problemów.

Konto bankowe

Prowadząc własną firmę potrzebujesz rachunku firmowego. Możesz założyć go w większości banków.

Rachunek taki umożliwia oddzielenie finansów firmowych od osobistych i ułatwia przelewy do urzędu i ZUSu. Do tego będzie widoczny na Twoich fakturach.

Upewnij się, że przelewy i prowadzenie rachunku firmowego są darmowe. Są banki, które nieźle kroją za wypasione rachunki, obciążając dodatkową prowizją każdy przelew.

Zadbaj o to, by wszystkie należności za usługi spływały na ten rachunek. Wtedy, w razie kontroli, będziesz miał jasną sytuację i urzędnikowi wystarczy dostęp do tego jednego rachunku.

Ilość przelewów

W zależności od sposobu rozliczania się z podatków (miesięcznie lub kwartalnie) będziesz miał następującą ilość przelewów:

 • Podatek dochodowy do US: 12 razy rocznie (miesięczne rozliczanie) lub 4 razy rocznie (kwartalne).
 • Podatek VAT: 12 razy rocznie (miesięczne rozliczanie) lub 4 razy rocznie (kwartalne).
 • Składki ZUS: 2 przelewy miesięcznie przez pierwsze 2 lata, po czym 3 przelewy miesięcznie.

Zazwyczaj wszystkie rachunki firmowe umożliwiają darmowe przelewy do ZUS i US, a nawet oferują zwrot części płatności w ramach bonusu.

Płatnik VAT

Świadcząc usługi związane z oprogramowaniem, będziesz potrzebował zarejestrować się jako płatnik VAT. Wystarczy złożyć wypełnioną deklarację VAT-R (bezpłatnie). Jeśli chcesz otrzymać potwierdzenie, musisz dodatkowo wpłacić opłatę skarbową (niecałe 200 zł). W przypadku VATu również polecam rozliczanie kwartalne.

Jakie korzyści daje Ci to w praktyce?

Zaczynasz operować na kwotach netto. VAT jest osobnym bilansem, który robisz na koniec okresu rozliczeniowego i nadwyżkę przelewasz do państwa.

Teraz, zamiast wystawić rachunek na 10 000 zł za usługę, wystawiasz fakturę VAT na 10 000 zł + 23% VATu. Tym sposobem, na Twoje konto trafi 12 300 zł.

Tak samo w przypadku zakupów. Kupując laptopa za 6150 zł, tak naprawdę kosztował Cię 5000 zł netto + 1150 zł VATu. Otrzymując fakturę VAT na zakup laptopa masz dokładnie wyszczególnione obie kwoty.

Następnie na koniec okresu rozliczeniowego (miesiąca lub kwartału) robisz bilans:

suma VAT od sprzedaży (który otrzymałeś na konto) – suma VAT od zakupów (który zapłaciłeś w zakupionych produktach) = VAT, który przelewasz na konto Urzędu Skarbowego

Mniej więcej tyle. VAT jest dla Ciebie neutralny. Sprawia jedynie, że obracasz większą gotówką zanim oddasz nadwyżkę do państwa.

Księgowość

Księgowość możesz prowadzić na kilka różnych sposobów.

Możesz rozliczać się samemu, ze wsparciem aplikacji desktopowych i webowych, wynająć biuro rachunkowe lub zatrudnić księgową.

Po początkowych eksperymentach znalazłem złoty środek w postaci księgowości online. Sam korzystam z InFaktu, który niedawno przekroczył liczbę 400 000 klientów.

Za ułamek ceny księgowej i biur rachunkowych otrzymujesz w pełni funkcjonalną aplikację webową (księgowość i wystawianie faktur) oraz dostęp do wsparcia księgowych 7 dni w tygodniu od 7:00 do 22:00. Odpowiadają w ciągu 15 minut od wysłania maila.

Program do księgowości kosztuje 39 zł miesięcznie przy płatności za cały rok z góry.

Gdy podliczysz, ile czasu dzięki niemu oszczędzasz, wydaje się to wyborem idealnym. Poza standardową funkcjonalnością wystawiania faktur i księgowania kosztów:

 • program sam rozczytuje i księguje większość faktur elektronicznych,
 • sam wysyła maile z przypomnieniem o przelewach do ZUS i US,
 • podpowiada numery kont i dokładnie kwoty, które i gdzie masz przelać,
 • generuje, wysyła i odbiera Urzędowe Poświadczenia Odbioru dla deklaracji VAT oraz PIT,
 • generuje i wypełnia PIT roczny, po czym wysyła i odbiera UPO,
 • prowadzi ewidencję środków trwałych i pojazdów.

Innymi słowy, jest jak perfekcyjna księgowa dostępna 24h/7 dni w tygodniu. Do tego ryzyko pomyłki w obliczeniach jest znikome.

Z racji, że jestem ambasadorem marki InFakt, chciałbym dać Ci w prezencie 30 dni za FRIKO plus dodatkowe 10% zniżki na roczny abonament -> wystaczy, że zarejestrujesz swoje konto z tego linku:

https://www.infakt.pl/polecam/marcin-wesel

Korzystam z ich usług już ponad trzy lata i nigdy nie zawiedli mojego zaufania.

Warto wspomnieć, że InFakt może prowadzić całą księgowość w Twoim imieniu. Stawki są wtedy nieco wyższe, ale jedynym Twoim zmartwieniem staje się wysłanie do nich sterty faktur. Resztę zrobią za Ciebie.

Przydatne, gdy księgujesz dużo dokumentów kosztowych (kilkadziesiąt miesięcznie). Na początek program do księgowości wystarczy w zupełności.

Podsumowując

Prowadzenie własnej firmy nie jest ani trudne, ani czasochłonne.

Oczywiście, wymaga trochę więcej uwagi, niż odebranie paska płac raz w miesiącu przy umowie o pracę. Nie jest to jednak żadne rocket science. Nie trzeba też mieć magistra z zarządzania, żeby ogarnąć tych kilka czynności w miesiącu.

Posiadanie firmy uczy dyscypliny, systematyczności i daje ogromne możliwości. Możesz np. w pełni legalnie uruchomić własny sklep internetowy po godzinach, w ramach firmy świadczącej usługi programistyczne.

Wszelkie dodatkowe zlecenia załatwiasz fakturą VAT i po sprawie. Nie trzeba się bawić w zlecenia na czarno czy umowy o dzieło.

Do tego firmom zlecającym również bardziej opłaca się współpracować w oparciu o fakturę VAT.

W mojej opinii ilość plusów prowadzenia działalności znacznie przewyższa minusy, a stawki w umowach B2B są znacznie wyższe niż przy umowie o pracę.

Przestań zatem pracować i zacznij świadczyć usługi.

Programista freelancer od 2010 roku. Z PHP związany od 2008, w którym to wykonuję najwięcej zleceń. Autor dwóch książek: Praktyczne PHP i MVC w PHP od zera. Hobbystycznie prowadzę internetowy kurs PHP online, który doczekał się dziesiątych urodzin.

komentarzy 10

 1. Posiadanie konta “firmowego” nie jest wymagane przez US. Wystarczy drugie konto osobiste. Często banki informują, że jest to niezgodne z ich regulaminem ale jak powiesz “to proszę zlikwidować mi te konto” to wszystko jest już ok.

  • Teraz już jest nieco inaczej z tymi kontami. Odkąd pojawiła się biała lista podatników, nie dość, że musisz mieć konto firmowe, to jeszcze zgłoszone w urzędzie. Wpis zaktualizowany.

 2. Aktualnie rejestracja VAT-R jest bezpłatna. Jeżeli chce się otrzymać potwierdzenie rejestracji to należy zapłacić.

 3. Marcinie warto zaktualizować ten wpis. Trochę się zmieniło od momentu jego publikacji i może to wprowadzać w błąd czytelników. Pozdrawiam!

 4. A jak sprawa wygląda gdy przez parę miesięcy w roku firma jednoosobowa nie przynosi dochodów? Przykładowo jestem w stanie wydać 3 aplikację w marcu, lipcu i grudniu. Czy w pozostałych miesiącach muszę ponosić jakieś koszty utrzymania firmy?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  • Tak, musisz wciąż ponosić koszty działalności. Jest to składka zdrowotna, której płacenie jest obowiązkowe. Składki społeczne, Fundusz Pracy i podatek dochodowy możesz zminimalizować do zera, jeśli faktycznie nie osiągniesz żadnych przychodów i skorzystasz z tzw. Małego ZUSu, czyli odprowadzania składek współmiernych do przychodu.
   Pozdrawiam!

 5. Ja nadal boję się samodzielnie prowadzić księgowości. Tak często przepisy się zmieniają że boję się że nie nadążę. Nie ukrywam że może spróbuję kiedyś swoich sił. Chociaż przy dużej ilości pracy, trochę słabo z czasem.

 6. Chyba mały błąd w nazewnictwie. Jest dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie zdrowotne, zdrowotne jest obowiązkowe.

Dodaj komentarz

Ominiesz taką okazję?Praktyczny Kurs PHP (aż 200 stron!) za darmo

Gorąco polecam, naprawdę warto skorzystać! To nic nie kosztuje. Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail.