Poruszę dziś kwestię redagowania tekstu pod pozycjonowanie. Jak wiadomo, pajączki wyszukiwarek inteligencją nie grzeszą. Ciężko im wyciągnąć z kontekstu, o czym jest tekst i do jakich słów kluczy najlepiej go przypasować. Swoje działania muszą więc oprzeć na czymś bardziej prymitywnym. Chodzi tu o tzw. zagęszczenie słów i zwrotów.

Zagęszczeniem nazywamy stosunek liczby wystąpień danego słowa do ilości wszystkich słów w treści. Wyraża się go najczęściej w procentach. Przykładowo, mając tekst zawierający 100 słów, z czego 3 to wyraz „pozycja”, możemy stwierdzić, że zagęszczenie słowa kluczowego „pozycja” w tym tekście wynosi 3%.

Oczywiście, możemy pomóc robotom indeksującym poprzez ubieranie słów kluczowych w odpowiednie znaczniki, takie jak strong, b, em itp., jednak ich właściwe zagęszczenie daje lepszy efekt. Nie można też przesadzać z wyróżnieniami, bo działa to odpychająco na odwiedzającego stronę, a tego przecież nie chcemy. Jeśli już zdecydujesz się na wyrożnienia w treści artykułu, postaraj się, aby wyglądały naturalnie. Nie pogrubiaj wyłącznie kluczowych zwrotów i to w każdym miejscu – staraj się podkreślić ważną treść dla użytkownika.

Prawidłowo skonstruowany artykuł średniej długości (300 słów) powinien posiadać zagęszczenie rzędu 2-3%. Pamiętaj, że do zagęszczenia wlicza się również odmiany danego słowa. Podsumowując artykuł, traktuj „pozycję” i „pozycjami” jako 2 wystąpienia słowa „pozycja”.

Podczas redagowania treści, niech przyświeca Ci jedna zasada, najważniejsza ze wszystkich. Na pierwszym miejscu jest zawsze czytający. Nie tyczy się to wyłącznie treści w internecie. Staraj się przede wszystkim brzmieć naturalnie i przyjaźnie dla swojego czytelnika. Jeśli czujesz, że brzmisz sztucznie, a dodajesz treść tylko po to, by zmieścić się w statystykach, odpuść. Lepiej dodać nowy wątek do tematu lub zmienić koncepcję.

Świetne narzędzie do analizy słów kluczowych w treści znajdziesz pod adresem: http://tools.seobook.com/general/keyword-density/. Możesz wkleić tam swoją treść lub wpisać odnośnik do strony www.

Podsumowując, kieruj się zasadą, by Twoja główna fraza kluczowa nie przekraczała zagęszczenia rzędu 4%.  Czasem ciężko jest spełnić ten warunek, szczególnie przy krótkich tekstach. Niemniej jednak, jest to cel, do którego należy dążyć.