Za darmo na e-mailPraktyczny kurs PHP (aż 200 stron!)

Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail

PHP

Zagęszczenie słów kluczowych – jak nie przesadzić z keywordsami

Pinterest LinkedIn Tumblr

Poruszę dziś kwestię redagowania tekstu pod pozycjonowanie. Jak wiadomo, pajączki wyszukiwarek inteligencją nie grzeszą. Ciężko im wyciągnąć z kontekstu, o czym jest tekst i do jakich słów kluczy najlepiej go przypasować. Swoje działania muszą więc oprzeć na czymś bardziej prymitywnym. Chodzi tu o tzw. zagęszczenie słów i zwrotów.

Zagęszczeniem nazywamy stosunek liczby wystąpień danego słowa do ilości wszystkich słów w treści. Wyraża się go najczęściej w procentach. Przykładowo, mając tekst zawierający 100 słów, z czego 3 to wyraz “pozycja”, możemy stwierdzić, że zagęszczenie słowa kluczowego “pozycja” w tym tekście wynosi 3%.

Oczywiście, możemy pomóc robotom indeksującym poprzez ubieranie słów kluczowych w odpowiednie znaczniki, takie jak strong, b, em itp., jednak ich właściwe zagęszczenie daje lepszy efekt. Nie można też przesadzać z wyróżnieniami, bo działa to odpychająco na odwiedzającego stronę, a tego przecież nie chcemy. Jeśli już zdecydujesz się na wyrożnienia w treści artykułu, postaraj się, aby wyglądały naturalnie. Nie pogrubiaj wyłącznie kluczowych zwrotów i to w każdym miejscu – staraj się podkreślić ważną treść dla użytkownika.

Prawidłowo skonstruowany artykuł średniej długości (300 słów) powinien posiadać zagęszczenie rzędu 2-3%. Pamiętaj, że do zagęszczenia wlicza się również odmiany danego słowa. Podsumowując artykuł, traktuj “pozycję” i “pozycjami” jako 2 wystąpienia słowa “pozycja”.

Podczas redagowania treści, niech przyświeca Ci jedna zasada, najważniejsza ze wszystkich. Na pierwszym miejscu jest zawsze czytający. Nie tyczy się to wyłącznie treści w internecie. Staraj się przede wszystkim brzmieć naturalnie i przyjaźnie dla swojego czytelnika. Jeśli czujesz, że brzmisz sztucznie, a dodajesz treść tylko po to, by zmieścić się w statystykach, odpuść. Lepiej dodać nowy wątek do tematu lub zmienić koncepcję.

Świetne narzędzie do analizy słów kluczowych w treści znajdziesz pod adresem: http://tools.seobook.com/general/keyword-density/. Możesz wkleić tam swoją treść lub wpisać odnośnik do strony www.

Podsumowując, kieruj się zasadą, by Twoja główna fraza kluczowa nie przekraczała zagęszczenia rzędu 4%.  Czasem ciężko jest spełnić ten warunek, szczególnie przy krótkich tekstach. Niemniej jednak, jest to cel, do którego należy dążyć.

Programista freelancer od 2010 roku. Z PHP związany od 2008, w którym to wykonuję najwięcej zleceń. Autor dwóch książek: Praktyczne PHP i MVC w PHP od zera. Hobbystycznie prowadzę internetowy kurs PHP online, który doczekał się dziesiątych urodzin.

Dodaj komentarz

Ominiesz taką okazję?Praktyczny Kurs PHP (aż 200 stron!) za darmo

Gorąco polecam, naprawdę warto skorzystać! To nic nie kosztuje. Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail.