Za darmo na e-mailPraktyczny kurs PHP (aż 200 stron!)

Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail

Faktury php

Rozwiązaneodsłon: 1.19Kfaktura ksiegowosc php
0

Mam w swojej aplikacji wystawianie faktur, baza SQL tabela zlecenia plus klient gdzie id klient występuje w obydwu tabelach wiadomo z jakiego powodu czyli dane klienta w tabeli klient to numerek w zleceniach. Wystawiając paragon nie ma znaczenia zmiana danych klienta ale wystawiając fakturę nie powinno się chyba zmieniać w niej niczego (do tego jest faktura korygująca). Główna zasada w budowaniu bazy danych z tego co się nauczyłem polega na tym żeby unikać redundancji a w tym wypadku nie widzę innego wyjścia jak w kolejnej tabeli która zawiera dane faktury umieścić dane klienta co pozwoli na uniknięcie zmiany danych klienta na wystawionej fakturze. Dane klienta przecież mogą się zmienić z różnych powodów ale nie może to chyba powodować zmiany zawartości dokumentu fiskalnego. Wydaje mi się ze bez umieszczenia danych klienta w tabeli faktur się nie obędzie, nieprawdaż? Chyba że inaczej się to rozwiązuje. Byłbym wdzięczny za podpowiedzi.

Pytanie zamknięte na nowe odpowiedzi.
wybrał najlepszą odpowiedź
Dodaj komentarz
0

Hej Mariusz,

przepraszam, gdzieś mi umknęło Twoje pytanie.

Można podejść do tego dwojako:

  1. Skopiować szczegółowe dane klienta (stan na dzień wystawiania faktury) do tabeli z fakturami. Wtedy masz odniesienie do ID KLIENTA, ale dane adresowe i rejestrowe są skopiowane. Nawet jeśli zmienią się w przyszłości, masz je zarchiwizowane z tamtego momentu. Zajmuje to trochę więcej miejsca niż sam klucz obcy do tabeli KLIENTÓW, ale nie ma się czym przejmować.
  2. Możesz trzymać tylko ID do KLIENTA, ale wtedy musisz przechowywać wszystkie zmiany w tabeli KLIENTA (czyli zrobić wersjonowanie w strukturze tabeli). Robi się to np. tak, że każdy wiersz w tabeli KLIENCI ma swoje ID (traktowane jako ID konkretnej wersji) i ID KLIENTA. Wtedy Faktury mają odniesienie do konkretnego ID z tabeli KLIENCI, więc dane zostają z tamtego momentu. Nawet jeśli pojawi się nowa wersja danych klienta (nowe ID), to odniesienie z faktury zostanie do starego ID. Tylko wtedy musisz pamiętać, że nie robisz żadnych UPDATE’ów na wierszach, tylko dodajesz nowy wiersz z kolejną wersją konkretnego klienta.

Temat jest na tyle ciekawy, że chyba zrobię o tym osobny wpis 🙂

Pozdrawiam i powodzenia,
Marcin

dodał nowy komentarz

Dzięki za odpowiedz, pierwsza opcja bardziej mi pasuje bo jest prostsza a kilka pół więcej w bazie to żaden problem.

A’propos zrobienia osobnego wpisu na temat faktur to by była super sprawa bo się z tym namęczyłem i to nie chodzi o kodowanie a o wiedzę czysto ksiegową(gotówka a do tego obsługa kasy czyli KP i KW, karta, przelew itp.).

Teraz zacząłem robić logikę faktur korygujących i tez za bardzo nie wiem jak to ogarnąć jeśli chodzi o bazę SQL no i obsługę tego przez PHP.

Pozdrawiam

Może łatwiej byłoby podpiąć pod to fakturownię albo inFakt? Zawiłości księgowych jest masę, a prawo też się zmienia z roku na rok, przez co będziesz musiał cały czas rozwijać to oprogramowanie. A tak po API połączysz się z serwisem fakturującym, który ogarnie Ci resztę 🙂

Zdecydowanie dobrze Pan radzi 🙂 Dziękujemy za polecenie.
Zapraszamy do fakturownia.pl przez pierwsze 30 dni można przetestować nasz program zupełnie za darmo, a następnie przejść na pakiet MICRO za 0zł. Przekona się Pan czy może nasze rozwiązanie, spełni oczekiwania jakie są niezbędne w codziennej pracy.

Dodaj komentarz
0
Marcin (gość) 0 Comments

Twoje rozwiązanie wydaje się poprawne, ale specjalistą nie jestem.

Zmienił status na: opublikowane
Dodaj komentarz
Ominiesz taką okazję?Praktyczny Kurs PHP (aż 200 stron!) za darmo

Gorąco polecam, naprawdę warto skorzystać! To nic nie kosztuje. Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail.