Za darmo na e-mailPraktyczny kurs PHP (aż 200 stron!)

Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail

PHP

Pułapka wymagań – niekończące się poprawki dla klienta

Pinterest LinkedIn Tumblr

Piszesz czasem kod na zlecenie? Ustalacie z klientem oczekiwany efekt końcowy i dostajesz wolną rękę? Uważaj. Przy takich sytuacjach bardzo łatwo można dać się złapać w tzw. “Pułapkę wymagań”. Brak precyzji przy określaniu wymagań często bywa zabójczy dla projektu i waży na jego powodzeniu.

Wyobraź sobie sytuację, że piszesz sklep internetowy. Klient powiedział Ci jedynie, że będzie sprzedawać artykuły szkolne i nie ma jeszcze wymyślonej nazwy. Po napisaniu wersji demo pokazujesz ją klientowi, po czym słyszysz: “w sumie to myślałem, że będzie to wyglądać nieco inaczej”. Nagle się okazuje, że brakuje dodatkowego działu na produkty sezonowe, promocje są źle wyeksponowane, a grafika zupełnie odbiega od wizerunku firmy. Po tygodniu poprawiania zamawiający stwierdza, że w sumie zamiast zrobionego już systemu newslettera wolałby coś innego.

Powyższy scenariusz pojawia się bardzo często na rynku tworzenia stron www. Tylko od nas zależy, w jaki sposób podejdziemy do problemu i czy uda nam się obrócić go na naszą stronę. Zależy to głównie od naszego przygotowania i nastawienia.

Mam dla Ciebie jedną, drobną, choć istotną wskazówkę. Podstawa to notowanie wszelkich, nawet najdrobniejszych zmian. Często jest tak, że zmieniamy marginesy, justowanie tekstu czy kolor linków i zajmuje nam to kilka minut. Mało kto jednak zwraca uwagę na to, że gdy proces tworzenia strony zajmuje trzy miesiące, takich dodatkowych, drobnych poprawek może się uzbierać kilka dni pracy. Kto za to płaci? Zazwyczaj nikt, a klient wręcz jest zaskoczony, co nas spowolniło w realizacji projektu. Będąc dobrze przygotowanym, przedstawisz wtedy listę wszystkich ponadprogramowych zmian, które musiały zostać wprowadzone (dołączając do tego rachunek za podliczone nadgodziny).

Uzgodnij na początku realizacji projektu, że za wszystkie dodatkowe prace kosmetyczne należy się dodatkowa zapłata. Idealnie byłoby rozliczać się za godzinę pracy, lecz jest to niewykonalne w przypadku małych projektów. Dlatego zawsze przed podjęciem się zlecenia, postaraj się jak najdokładniej przygotować wymagania. Lepiej poświęcić 4 godziny więcej na starcie niż być stratnym 40 godzin w trakcie realizacji.

Programista freelancer od 2010 roku. Z PHP związany od 2008, w którym to wykonuję najwięcej zleceń. Autor dwóch książek: Praktyczne PHP i MVC w PHP od zera. Hobbystycznie prowadzę internetowy kurs PHP online, który doczekał się dziesiątych urodzin.

1 Komentarz

  1. oj tak to prawda.

    I developer jest wściekły, bo trzeba więcej robić i klient jest wściekły bo czas leci.

    I nawet trudno temu jakoś zaradzić.

    Chyba jedyna możliwość to po prostu dokłądne projekty graficzne, co i gdzie.

Dodaj komentarz

Ominiesz taką okazję?Praktyczny Kurs PHP (aż 200 stron!) za darmo

Gorąco polecam, naprawdę warto skorzystać! To nic nie kosztuje. Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail.