Piszesz czasem kod na zlecenie? Ustalacie z klientem oczekiwany efekt końcowy i dostajesz wolną rękę? Uważaj. Przy takich sytuacjach bardzo łatwo można dać się złapać w tzw. „Pułapkę wymagań”. Brak precyzji przy określaniu wymagań często bywa zabójczy dla projektu i waży na jego powodzeniu.

Wyobraź sobie sytuację, że piszesz sklep internetowy. Klient powiedział Ci jedynie, że będzie sprzedawać artykuły szkolne i nie ma jeszcze wymyślonej nazwy. Po napisaniu wersji demo pokazujesz ją klientowi, po czym słyszysz: „w sumie to myślałem, że będzie to wyglądać nieco inaczej”. Nagle się okazuje, że brakuje dodatkowego działu na produkty sezonowe, promocje są źle wyeksponowane, a grafika zupełnie odbiega od wizerunku firmy. Po tygodniu poprawiania zamawiający stwierdza, że w sumie zamiast zrobionego już systemu newslettera wolałby coś innego.

Powyższy scenariusz pojawia się bardzo często na rynku tworzenia stron www. Tylko od nas zależy, w jaki sposób podejdziemy do problemu i czy uda nam się obrócić go na naszą stronę. Zależy to głównie od naszego przygotowania i nastawienia.

Mam dla Ciebie jedną, drobną, choć istotną wskazówkę. Podstawa to notowanie wszelkich, nawet najdrobniejszych zmian. Często jest tak, że zmieniamy marginesy, justowanie tekstu czy kolor linków i zajmuje nam to kilka minut. Mało kto jednak zwraca uwagę na to, że gdy proces tworzenia strony zajmuje trzy miesiące, takich dodatkowych, drobnych poprawek może się uzbierać kilka dni pracy. Kto za to płaci? Zazwyczaj nikt, a klient wręcz jest zaskoczony, co nas spowolniło w realizacji projektu. Będąc dobrze przygotowanym, przedstawisz wtedy listę wszystkich ponadprogramowych zmian, które musiały zostać wprowadzone (dołączając do tego rachunek za podliczone nadgodziny).

Uzgodnij na początku realizacji projektu, że za wszystkie dodatkowe prace kosmetyczne należy się dodatkowa zapłata. Idealnie byłoby rozliczać się za godzinę pracy, lecz jest to niewykonalne w przypadku małych projektów. Dlatego zawsze przed podjęciem się zlecenia, postaraj się jak najdokładniej przygotować wymagania. Lepiej poświęcić 4 godziny więcej na starcie niż być stratnym 40 godzin w trakcie realizacji.