Za darmo na e-mailPraktyczny kurs PHP (aż 200 stron!)

Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail

PHP

Przyjazne GUI – przejrzysty interfejs użytkownika

Pinterest LinkedIn Tumblr

Wielu webmasterów traktuje interfejs użytkownika jako rzecz drugorzędną. Priorytetem stają się piorunujące pierwsze wrażenie, zachwycenie odwiedzającego, zachęcenie do zakupu, rejestracji itp. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że błędnie skonstruowane i mało instynktowne GUI skutecznie zniechęca internautów przed powrotem na naszą stronę. Przyjazne GUI to klucz to sukcesu.

Strona (serwis internetowy), oprócz tego, że powinna być użyteczna i estetycznie zaprojektowana, powinna być łatwa i wygodna w użyciu. Są pewne utarte schematy, do których ludzie przyzwyczaili się i ich zastosowanie jest niemal przymusowe. Interfejs użytkownika to nie tylko pasek nawigacji i główna partia strony. Jest to każdy button (wraz z jego treścią i pozycją), każdy input (z wypełnieniem lub bez), każda lista (wypunkowanie i uporządkowanie), kolor, wielkość czcionki i wiele, wiele więcej. Praktycznie każdy widoczny element strony jest częścią interfejsu użytkownika.

Na co zatem zwracać szczególną uwagę podczas projektowania interfejsu? Dla mnie istotne są cztery aspekty.

  1. Logo w nagłówku linkiem do strony głównej.

To już standard, który występuje na niemal każdej stronie. Zdarzyło Ci się kiedyś zgubić w pewnej witrynie? Wtedy odruchowo nasz wskaźnik myszy leci do lewego, górnego rogu. Mamy wtedy możliwość wrócić do początku i zacząć od nowa. Co w przypadku, gdy klikamy kilka razy w logo i nic się nie dzieje? Lub co gorsza – w nagłówku strony nie ma żadnego loga? Wtedy najprawdopodobniej zamkniemy kartę i poszukamy konkurencyjnego serwisu.

  1. Przycisk to nie textbox.

Nie wprowadzaj odwiedzającego w błąd. Poszczególne elementy o różnym przeznaczeniu nie mogą wyglądać podobnie (a tym bardziej identycznie). Pokaż użytkownikowi, że link jest linkiem a button buttonem. Jeżeli wszędzie Twoje linki są koloru niebieskiego z podkreśleniem, to nie używaj tego stylu do wyróżnienia zwykłego tekstu. Podobnie z textboxami. Jeśli jest identycznego kształtu co button, dodatkowo wypełniony treścią, to skutecznie wprowadza użytkownika w błąd, który działa tylko na naszą niekorzyść.

  1. Zapamiętywanie wpisanych pól w formularzu.

Nie ma chyba nic bardziej drażniącego, niż wypełnianie całego formularza od nowa, bo nie zauważyliśmy jakiegoś checkboxa, albo nasz telefon miał być napisany z wiodącym zerem. Zdarza się to coraz rzadziej, jednak wciąż jest sporo stron, gdzie można się z tym spotkać. Zwracaj uwagę na to, by Twoja strona nie znalazła się wśród nich. Staraj się za wszelką cenę ułatwiać wszelkie działania odwiedzającego.

  1. Wyświetlanie obecnej lokalizacji (tzw. Breadcrumbs)

Bardzo przydatna cecha, szczególnie w większych serwisach. Im bardziej zagłębiamy się w ich zawartość tym łatwiej się zgubić i wrócić do żądanej pozycji. Nie sposób sobie wyobrazić działania ogromnych serwisów aukcyjnych i sklepowych, jak Amazon czy Allegro, bez podpowiadania, gdzie się znajdujemy. Większość kategorii zagłębia się na kilka poziomów, a tak możemy przejść do każdego z nich za pomocą jednego kliknięcia.

Na te cztery elementy zwracam największą uwagę. Z pewnością, każdy ma swoją listę faworytów. Warto być na bieżąco ze standardami tworzenia interfejsów użytkownika. Można je znaleźć na wielu blogach tematycznych, np. tutaj: http://blog.teamtreehouse.com/10-user-interface-design-fundamentals.

Na koniec jedna zasada – Lepiej zrobić coś prościej, a z myślą o użytkowniku.

Programista freelancer od 2010 roku. Z PHP związany od 2008, w którym to wykonuję najwięcej zleceń. Autor dwóch książek: Praktyczne PHP i MVC w PHP od zera. Hobbystycznie prowadzę internetowy kurs PHP online, który doczekał się dziesiątych urodzin.

Dodaj komentarz

Ominiesz taką okazję?Praktyczny Kurs PHP (aż 200 stron!) za darmo

Gorąco polecam, naprawdę warto skorzystać! To nic nie kosztuje. Krok po kroku, opanuj podstawy PHP za darmo - praktyczny kurs w formie e-booka prosto na Twój e-mail.